Haberler

Öğrencilere Talasemi Anlatıldı

Konya’da faaliyet gösteren Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Talasemi Hastalığının önlenebilmesi için Karatay Süleyman Demirel Milli Piyango Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören öğrencilere Talasemi Semineri düzenlendi.

Mevlana Talasemi Derneği Başkan Yardımcısı Fuat ŞAYLAN tarafından verilen seminerde, Talasemi anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi olarak da bilinir. Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur.3-4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığı olduğu belirtti. Ayrıca “talasemi hastalığının önlenebilmesi için siz gençlerin evlenmeden önce mutlaka talasemi tarama testi yaptırmaları gerektiğini belirten” Fuat Şaylan, “Her iki ebeveyn Talasemi taşıyıcı ise her gebelikte %25 olasılıkla normal, %50 olasılıkla Talasemi taşıyıcısı, %25 olasılıkla Talasemi majör (Hasta) çocuk doğacaktır. Eğer ebeveynlerden sadece biri Talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk %50 ihtimalle taşıyıcı olacağını söyledi.

Seminerin sonunda öğrencilere hastalığı anlatan broşür dağıtılarak seminere son verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı