Haberler

2. Talasemi Şenliği Yapıldı

Talasemi hastaları ve ailelerinin katıldığı 2. Talasemi Şenliği bu sene Seydişehir Kuğulu parkta düzenlendi. Etkinliği düzenleyen Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Dolu talasemi hakkında kısaca bilgilendirme yaparak şöyle dedi:

 

“Talasemi bilinen adıyla akdeniz anemisi taşıyıcı anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık doğumdan itibaren başlayan bir kansızlık hastalığıdır ve talasemi hastaları hayatlarını normal devam ettirebilmeleri için 3 haftada bir kan almaları gerekmektedir. Tedavisi zor ve çok zaman alan bir hastalıktır. Bu durum hastalarımızın moral ve motivasyonlarımızı olumsuz etkilemektedir. Bugün burada çocuklarımızın ve ailelerinin morallerini yükseltmek için buradayız. Bizim Mevlana Talasemi Derneği olarak iki temel amacımız vardır. Birincisi, “bu hastalığının önlenebilmesi için toplumu bilinçlendirmek”; ikincisi “mevcut hastalarımızın refahını artırmaktır.” Bu amaçlar doğrultusunda kurduğumuz derneğimiz devletimizin desteğini alarak “Talasemi Son Bulsun Talasemiler Hayat Bulsun” projesini hayata geçirmiştir.”

Söz alan Mevlana Talasemi Derneği Başkan Yardımcısı Fuat ŞAYLAN şöyle devam etti:

“İlkini geçen sene beyşehirde düzenlediğimiz talasemi şenliğimizin düzenli bir şekilde her yıl ve daha çok katılımcı ile düzenlemeyi planlıyoruz. Konya’daki tüm hastalarımızı ve ailelerini derneğimiz çatısı altında buluşturarak moral motivasyonlarını artırıcı bu gibi sosyal etkinliklerin daha fazlasını düzenleyeceğiz. Tabi bunun için Konyalı hayırsever işadamlarımızın derneğimize yardımlarını esirgememelerini beklediklerini. “söyledi.

 

Öğle yemeğinden sonra hasta çocuklara yönelik geleneksel çocuk oyunlarından olan çuval yarışı, kaşıkta yumurta yarışı ve ip çekme yarışları düzenlenerek hastalar ve aileleri talasemi şenliğini doyasıya kutladılar. Şenliğin sonunda tüm hastalara dernek tarafından uçurtma verildi ve Kuğulu Park semalarında büyük bir heyecan ile uçurtmalarını havalandırdılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın

Kapalı
Kapalı