Gündem

Küçük Zeliha’ya ‘kurtarıcı’ ikiz kardeş!

Konya’da talasemi hastası 7 yaşındaki kızı Zeliha’ya ilik nakli için verici bulamayınca “donör kardeş” dünyaya getirmeye karar veren anne Rukiye Şarlı, genetik açıdan uyumlu ve hastalık taşımayan embriyolarla hamile kaldığı ikizlerini doğurdu. Anne Şanlı, ‘Zeliha herkese ‘kardeşlerim olacak, beni kurtaracak’ diyordu. Bebeklerimiz doğduktan sonra ‘Anne ben ne zaman iyi olacağım? Kardeşlerim beni ne zaman kurtaracak?’ diye soruyor”dedi.

onya’da, talasemi hastası 7 yaşındaki kızı Zeliha’ya ilik nakli yapılabilmesi için, tüp bebek yöntemiyle genetik açıdan uyumlu ve hastalık taşımayan embriyolarla hamile kalan Rukiye Şarlı, kızına donör olacak ikizlerini sağlıklı şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Rukiye (30) ve Durdu Mehmet Şarlı (41) çiftinin ikinci kızları Zeliha’ya (7), henüz 1 yaşındayken “talasemi major” teşhisi konuldu. Hastalığın ağır seyreden türü nedeniyle ileri derece kansızlığı olan Zeliha’ya her ay düzenli kan nakli yapılmaya başlandı.

Şarlı çifti, ilik nakli için uygun verici bulunamayınca, doktorların tavsiyesiyle “donör kardeş” dünyaya getirmeye karar verdi. Novafertil Tüp Bebek Merkezi’ndeki tüp bebek denemesinde genetik açıdan uyumlu ikizlere hamile kalan Rukiye Şarlı, “Kader Su” ve “Ali Baki” adını verdiği bebeklerini dünyaya getirdi.

Rukiye Şarlı, yaptığı açıklamada, teşhis konulduktan sonra Zeliha’ya her gün kan verilmeye başlandığını, bu durumun kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

Kızı için ilik nakli yapılmasının şart olduğunu öğrendiklerinde ne yapacaklarını bilemediklerini anlatan Şarlı, tüp bebek denemeleri olumsuz çıkınca üzüntülerinin arttığını dile getirdi. En son denemede ikizlere hamile olduğunu öğrendiklerinde dünyaların kendilerinin olduğunu vurgulayan Şarlı, “Ne kadar erken bebeğimiz olursa Zeliha için iyi olacaktı. Hamile kaldığımda kızım bebeklerimize bir şey olmasından çok korkuyordu. ‘Anne, iş yapma, bebeklerimize bir şey olmasın’ diyordu” ifadelerini kullandı.

– “Ona ‘küçük anne’ diyoruz”

Rukiye Şarlı, bebeklerini sağlıklı şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Hamileyken, Zeliha herkese ‘kardeşlerim olacak, beni kurtaracak’ diyordu. Bebeklerimiz doğduktan sonra ‘Anne ben ne zaman iyi olacağım? Kardeşlerim beni ne zaman kurtaracak?’ diye soruyor. Hemen nakil olacağını, kurtulacağını zannediyor. Zeliha kardeşleriyle çok ilgileniyor. Ona ‘küçük anne’ diyoruz. Bebeklerimizden birine Kader Su, diğerine Ali Baki ismini verdik. İnşallah Zeliha’nın kaderi olacaklar ve sağlığının baki olmasını sağlayacaklar. Kızıma ikizlerimiz can suyu olacak. ‘Kardeşlerim beni kurtarınca karateye, judoya gideceğim, doktor olacağım’ diyerek seviniyor.”

Eşiyle birlikte Zeliha’nın üzerine titrediklerini anlatan Rukiye Şarlı, bebekleri biraz büyüdükten sonra ilik naklinin gerçekleştirileceğini bildirdi.

– Kemik iliği nakli için uyumlu iki kardeşi var

Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Sami Gürbüz ise düzenli kan verilen Zeliha’nın tedavisinin kemik iliği nakliyle mümkün olduğunu dile getirdi.

Ailenin kendilerine, kemik iliği nakli yapılabilecek ve hastalığı taşımayan kardeş için başvurduğunu belirten Gürbüz, şunları kaydetti:

“Gerekli tahlillerin ardından Zeliha’nın bu hastalığı taşımayan kardeşi olması için çalıştık. Biz bir isterken Allah iki kardeş verdi. İlik naklinin yaklaşık bir yıl sonra yapılması düşünülüyor.”

 

konhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı