Haberler

Önce Talasemi Semineri, Sonra Diploma

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Selçuk Üniversitesi Ilgın Meslek Yüksekokulundan yeni mezun olan öğrencilere talasemi semineri verildi.

Önce Seminer Sonra Diploma

“Talasemi Son Bulsun! Talasemililer Hayat Bulsun!” projesi kapsamında daha önce Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Karatay Süleyman Demirel Milli Piyango Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim öğrencilere Talasemi Seminerleri düzenleyen Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, son olarak Selçuk Üniversitesi Ilgın Meslek Yüksek Okulunda yeni mezun olan öğrencilerine talasemi farkındalık semineri düzenledi.

Türkiyede Yaklaşık 4500 Talasemi Hastası Bulunmaktadır.

Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Fuat ŞAYLAN tarafından verilen seminerde, talasemi hastalığının önlenebilmesi için geleceğin anne-baba adayları olan gençlerin evlenmeden önce talasemi tarama testi yaptırmaları gerektiği vurgusu yapıldı. Ayrıca “Talasemi hastalığı ağır, tedavi düzgün sürdürülmezse yaşam süresini belirgin kısaltan ve yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi zordur ve maliyeti çok yüksektir. Talasemili bir hastanın yıllık tedavi maliyeti 25.000 Türk Lirası civarında olunduğunu belirten” Fuat ŞAYLAN, “ Dünyada 365.000 talasemi hastası olup Türkiye’ de yaklaşık ve 4.500 talasemi hastası ve 1.400.000 talasemi taşıyıcısı olduğunu ve bu rakamları durdurmak siz gençlerin elinde olduğunu söyledi.”[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı