Haberler

Talasemi Farkındalık Günü Etkinliklerine Katıldık.

8 Mayıs Talasemi Farkındalık günü olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara’da talasemi farkındalık etkinliği düzenlendi.  Sağlık Bakanlığının daveti üzerine ülkemizin çeşitli illerinde bulunan talasemi hastalarının katıldığı “8 Mayıs Talasemi Farkındalık Günü” etkinliğine, Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği öncülüğünde Konya’dan 15 talasemi hastası ve aileleri katıldı.

Talasemi farkındalık günü etkinlikleri kapsamında Konya’da faaliyet gösteren Mevlana Talasemi Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, etkinliklerin düzenlendiği fuaye alanında kendisine ayrılan bolüme stant açtı. Derneğin amacı, hedef, faaliyetleri ile projeleri hakkında ziyaretçilere bilgi verildi. Derneğe ait standı ziyaret eden Ak Parti Mersin Milletvekili Yılmaz TEZCAN ile Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elif GÜLER KAZANCI, ya Konya’da yaşayan talasemi hastaları hakkında bilgi verildi.

Etkinlik alanında bulunan basın mensuplarına açıklamada bulunan Mevlana Talasemi Derneği Başkanı Mustafa DOLU “8 Mayıs ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada talasemi farkındalık günü olarak anılmaktır. Halk arasında Akdeniz Anemisi olarak da bilinen Talasemi, anne ve babadan geçen genetik bir kan hastalığıdır. Talasemi Taşıyıcısı anne ve babanın evlenmeleri halinde doğacak çocukların her biri %25 ihtimalle talasemi hastası olacaktır.” diye ifade eden Dolu, genetik bozukluk sebebiyle meydana gelen bu hastalık bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirtti.

Talasemi Taşıyıcılığı bir hastalık değildir.

Talesemi taşıyıcılığının hastalık olmadığını belirten dolu, ”talasemi taşıyıcısı bireyler genellikle ya talasemi hastası çocuk sahibi olduklarında yâda evlenmeden önce yapılan zorunlu tarama testi sonucunda taşıyıcı olduklarını öğrenmektedir. “ Dedi.

Akdeniz’e Yakın Olan İlçelere Dikkat..

Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılı itibariyle 81 ilde uygulanacak zorunlu talasemi tarama testi ile talasemi hastalığının önlenmesi amaçlanmaktadır. Evlenecek çiftlerin yapılacak zorunlu talasemi tarama testinin önemsemesi sonucuna her ikisi de talasemi taşıcısı olan çiftlerin doktor gözetiminde çocuk sahibi olmaları ile bu hastalığın son bulacağını ifade eden Dolu, “sağlık bakanlığı verilerine göre Konya’da kırkbin civarında talasemi taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. yaz aylarının gelmesi ile düğün sezonu açılmış bulunmaktadır. Talasemi hastalığının genetik geçişli bir hastalık olması ve genellikle Akdeniz bölgelerinde görülmesi sebebiyle Özellikle Konya’nın Akdeniz’e yakın olan ilçelerinde bulunan gençlerin evlenmeden önce mutlaka talasemi tarama testi yaptırmaları gerekmektedir.” Dedi.

Talasemi Hastasının Yıllık Maliyeti 50.000 TL’dir.

Talasemi hastalığının tedavileri hakkında bilgi veren Dolu, “Konya da 230, ülke genelinde ise 12.000’e yakın talasemi hastası bulunmaktadır. Talasemi Hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayat boyu her üç haftada bir kan nakline ihtiyaç duyarlar. Sürekli kan nakli sebebiyle hastaların vücutlarında aşırı demir birikmesine sebep olmaktadır. Biriken bu demiri atılabilmesi için hastalar her gün demir atıcı ilaç kullanmaları gerekmektedir.” Diye ifade eden dolu ayrıca “Bir talasemi hastasının yıllık maliyeti 50.000 Türk lirasıdır. İlaç ve tedavilerimiz tamamıyla olmasa da büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu konuda sayın cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyorum. Ancak ilaç ve tedavilerimizin tümüyle ücretsiz olmasını değerli devlet büyüklerimizden tüm hastalar adına talep ediyorum.” dedi.

Ramazanda, Talasemi Hastaları zorluk çekmektedir.

Talasemi hastaları kan nakline bağlı bir yaşam sürdükleri için bu hastalar için kan bağışı büyük bir önem arz etmektedir. Kan bağışının düşük olması sebebiyle zaman zaman sıkıntı yaşayan talasemi hastaları ramazan ayında kan bağışının iyice azalması sebebiyle talasemi hastaları kan bulmakta zorluk çektiğini ifade eden Dolu, “her yıl olduğu gibi bu ramazan ayında da Kızılay ve hastanelerin kan bankaları gece çalışmaktır. Duyarlı vatandaşlarımızın sadece bizim için diğer kan hastaları ile acil kan bekleyen hastalar için iftardan sonra kan bağışı bulunmalarını önemle rica ediyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı